Other Applications:
This list does not include all the projects that responded to the Open Call

AB 15 41, Agora

Team: Luba Russkikh, Denis Kochanov
Location: Moscow (RU)
AB 15 41, Agora

Unfold to The Next

Team: Alexandra Koptelova, Taisya Osipova, Alexandra Budaeva, Irina Shmeleva
Location: Moscow (RU)
Unfold to The Next

AMD Architects, OPEN PROCESS

Team: Maxim Bataev, Nikita Iskusov, Anna Suprunova
Locations: St. Petersburg (RU), Russia (RU)
AMD Architects, OPEN PROCESS

Arhlam, New Horizons

Team: Ksenia Yankova, Anastasia Mina
Location: Moscow (RU)
Arhlam, New Horizons

ASW Studio, Art as Labour

ASW Studio, Art as Labour

Black Mambas, Calembour of the Russian feast

Team: Bodrova Anastasia, Asia Markosian
Location: Moscow (RU)
Black Mambas, Calembour of the Russian feast

Choreatura Studio, Re-searching Material

Team: Marina Levakova, Gleb Galkin
Locations: Moscow (RU), Tel Aviv (IL)
Choreatura Studio, Re-searching Material

V-A-C Zattere DK, Curatorial Lab

Team: Miriam Eleonora Barosco, Ameli Klein, Stefano Volpato, Anna Malgina, Marco Bianchessi, Carlo Gambirasio, Emanuele Carlenzi, Ginevra Ludovici, Giovanni Giacom Paolin, Fernanda Andrade, Yasmine Helou, Dr Hesperia Iliadou-Suppiej, Lucia Trevisan, Luis A. Vázquez O’Neill, Luis A. Díaz-Alejandro
Location: Venice (VE)
V-A-C Zattere DK, Curatorial Lab

Daniil Makarov, Tim Shapkin, Artem Masorin, Anastasia Kozachenko Stravinsk, The Third Place

The Third Place
Location: Moscow (RU)

Evgeniya Sokolova, Do Not Throw Stones At a Glass House

Location: Moscow (RU)
Evgeniya Sokolova, Do Not Throw Stones At a Glass House

Natalia Yudina and Olga Kudryashova, We Live Together

Location: Moscow (RU)
Natalia Yudina and Olga Kudryashova, We Live Together

Kashirins Architect, 4 Rooms, 4 Questions

Team: Elena Kashirina, Igor Kashirin
Location: Moscow (RU)
Kashirins Architect, 4 Rooms, 4 Questions

Kleinewelt Architekten

Location: Moscow (RU)
Sharashka, Nikolai Pereslegin and Anna Temes
Disappeared, Sergey Pereslegin, Svetlana Kravchenko and Natalia Petreikova
Lion, Ksenia Vorobieva and Alexandra Glotova
6x6, Darya Semenova

Ludi Architects and SA lab, Open! Residence / Open! Platform

Team: Lubov Leontyeva, Dina Budtova, Nekhmat Samedov, Vadim Ubeykin, Elvina Akhmetsagirova, Svetlana Korobkova, Stepan Kukharskiy, Alina Chereyskaya, Alexandra Terebova
Locations: St. Petersburg (RU)
Ludi Architects and SA lab, Open! Residence / Open! Platform

The White Box Paradox

Team: Edoardo Bracchi, Martina Ciceri, Lucia Croci Candiani, Artem Tunikov, Ksenia Poletika, Lisa Bukreew
Location: Milan (IT)
The White Box Paradox

Masterskaya.Be and Ivan Popov

Team: Alexandra Gineva, Alexander Dobrovskiy, Ivan Popov
Location: Moscow (RU)
Masterskaya.Be and Ivan Popov

Mest’, STOL [ambitious]

Team: Aleksandra Sorokina, Olga Fomin
Location: Moscow (RU)
Mest', STOL [ambitious]

Meta Bureau, SCHOOL

Team: Evgeny Morozov, Ekaterina Arefieva
Location: Moscow (RU)
Meta Bureau, SCHOOL

KRUG, RE:MONT

Team: Natalia Bavykina, Svetlana Vasylyeva, Anna Kartavaya, Ekaterina Demina
Location: Moscow (RU)
KRUG, RE:MONT

Nikita Chikin, Performative Intersection

Location: Milan (IT)
Nikita Chikin, Performative Intersection

Shining

Team: Alisa Ontensone, Elena Sotnikova, Maxim Subbotin, Artem Gavrilov
Location: St. Petersburg (RU), Moscow (RU)
Shining

Collective Listening

Team: Pavel Makarchenkov, Nikita Morenov, Ekaterina Itsikson
Locations: St. Petersburg (RU), Moscow (RU)
Collective Listening

Pravda, Let Me Tell You…

Team: Alim Balkarov, Kristina Larina, Petr Mironenko, Anton Tugarin, Nikita Tugarin, Victoria Tsygankova
Locations: Moscow (RU), Los Angeles (US)
Pravda, Let Me Tell You…

We Are Focused On Openness

Team: Anastasia Shiryaeva, Elizaveta Ermakova, Margarita Tsvetkova
Location: Moscow (RU)
We Are Focused On Openness

Sergei Konchekov, Obscura Chamber

Location: Moscow (RU)
Sergei Konchekov, Obscura Chamber

Sergey Ryabov, The Fence

Location: Samara (RU)
Sergey Ryabov, The Fence

STROIKA

Team: Maria Kremer, Timur Abilov
Location: Moscow (RU)
Maria Kremer and Timur Abilov, STROIKA

T+T Architects

Team: Alyona Andriasova, Alexander Anoshkin, Ekaterina Bychkova, Daria Karajan, Katerina Kevvay, Anna Mochalova, Anton Struzhkin
Location: Moscow (RU)
T+T Architects

SYNDICATE, Connected

Team: Victor and Dmitry Stolbovoy
Locations: Moscow (RU), Zurich (CH)
SYNDICATE, Connected

The Arc

Team: Daria Mineeva, Andrey Yanshin, Dmitry Gorbas
Location: Moscow (RU)
Daria Mineeva, Andrey Yanshin and Dmitry Gorbas, The Arc

Common Path

Team: Vasily Kuleshov, Anna Mayorova, Margarita Dikova, Ivan Dikov
Location: Moscow (RU)
Vasily Kuleshov, Anna Mayorova, Margarita Dikova and Ivan Dikov, Common Path

Vitruvio and sons, How Will We Live Together

Team: Elena Blinova, Dmitriy Mukhin, Anton Tenditniy
Location: Moscow (RU)
Vitruvio and sons, How Will We Live Together

Weather Underground, Л(ab)

Team: Vlad Kapustin, Stef Elitsa, Ivan Maximov, Sergei Zotov, Nikolay Koshelev, Andrey Krauzov, Oxana Vaselenko
Location: Moscow (RU)
Weather Underground, Л(ab)
Download PDF